En utvecklande och glädjefylld gemenskap med hjärtat som grund.

Skanör Falsterbo IF

Fotboll
Gåsaloppet

Tack ...

2018-06-25 20:57


Stort tack till Gåsaloppsgeneral Per Sunding, sponsorer med Vellinge Kommun i spetsen, alla ni som hjälpte till före, under och efter själva loppet, samt inte minst alla ni deltagare som bjuder på er själva och ni tusentals åskådare, som på riktigt gör detta till en folkfest. 
Utan er - ingen fest!
På förekommen anledning vill vi förtydliga att sponsringen från Vellinge Kommun och Moderaternas deltagande inte har någon koppling. 
Gåsaloppet är inte politiskt och vi kommer att se över om, och i vilken utsträckning, vi har möjligheter att styra deltagande lags friheter att exponera sig politiskt och/eller kommersiellt till kommande år.

Skanör-Falsterbo IF arrangerar inte bara Gåsaloppet. 
Vi engagerar ungdomar och spelar fotboll också.

30 juli till 2 augusti arrangerar vi tillsammans med MFF fotbollsskola på Möllevallen. 
120 barn och ungdomar utbildas i fotbollens ädla konst av mycket kompetenta instruktörer från MFF med assisterande ledare i form av ungdomar från våra egna led.

11-12 augusti är det dags för Möllevallscupen
Ca 100 lag med flickor och pojkar i åldrarna 7-12 år samlas under två dagar på Möllevallen för att göra det roligaste de vet - spela fotboll.

Besök oss gärna, ta en fika eller en korv, och njut tillsammans med barnen och ungdomarna.

Väl mött!
Styrelsen SFIF

Mumientrollen som vann pris för bästa utklädnad 
Foto: Krister Kjellström

Nyhetsarkiv

SHOPHjärtegrund - film
 

SAMARBETSPARTNERS

 
LionsVellinge kommun
 
Stadium
 
Puma
 
Ica Toppen, HöllvikenICa Supermarket Skanör